MOBILE BNK

خرید و دانلود بانک شماره موبایل مناطق و مشاغل
×

اینترنت ماهواره ای استارلینک

خانه » مقالات » اینترنت ماهواره ای استارلینک
اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست و چه کاربردی دارد؟
زمان انتشار : 933 روز پیش دسته بندی : مقالات
4.2/5 - (23 امتیاز)
4.2/5 - (23 امتیاز)

اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست و چه مزایایی دارد ؟

هرآنچه درباره اینترنت ماهواره ای استارلینک لازم است بدانیم:

ایلان ماسک می گوید سرویس اینترنتی Starlink و اینترنت ماهواره ایی استارلینک احتمالاً تا یک سال آینده برای 500,000 کاربر در سراسر جهان قابل استفاده خواهد بود.

 • ایلان ماسک در مصاحبه ایی گفت شبکه اینترنت ماهواره ای استارلینک به تازگی از نزدیک به 70،000 کاربر فعال عبور کرده است.
 • او اضافه کرد : ما در راه دستیابی به چند صد هزار کاربر، احتمالاً بیش از 500,000 کاربر در عرض 12 ماه هستیم.
 • استارلینک ، پروژه این شرکت برای ایجاد یک شبکه اینترنتی متصل به هم با هزاران ماهواره است تا اینترنت پرسرعت را به مصرف کنندگان در هر نقطه از کره زمین برساند.

اینترنت ماهواره ایی استارلینک پروژه سرمایه ای این شرکت برای ایجاد یک شبکه اینترنتی متصل به هم با هزاران ماهواره است و برای ارائه اینترنت پرسرعت به مصرف کنندگان در هر نقطه از کره زمین طراحی شده است. در حال حاضر بزرگ ترین صورت فلکی ماهواره ای جهان است که بیش از 1500 ماهواره استارلینک تا به امروز به مدار خود پرتاب شده است.

SpaceX (شرکت اینترنتی و ماهواره ایی که در زمینه پرتاب ماهواره و موشک فعالیت دارد) ماه گذشته اعلام کرد که Starlink تا به امروز بیش از 500،000 سفارش و سپرده دریافت کرده است و تعداد کاربران Starlink افزایش داشته.

ارتفاع کم ماهواره های استارلینک نسبت به سطح زمین در مقایسه با سرویس های ماهواره ای سنتی و قدیمی ، تأخیر در سرویس دهی آن را کاهش می دهد که ایلان ماسک نیز این موضوع را تایید کرد. میزان تاخیر در یک شبکه اینترنتی است که مشخص می کند یک سیگنال چقدر زمان می برد تا از مقصد به این سو و آن سو حرکت کند. تاخیر و سرعت بارگیری اقدامات کلیدی برای ارائه دهنده خدمات اینترنتی هستند.

اینترنت ماهواره ای استارلینک

ایلان ماسک گفت : تأخیر در اینترنت ماهواره ای استارلینک مشابه تأخیر در فیبرهای زمینی و 5G است بنابراین انتظار داریم تاخیر و سرعت رفت و برگشت سیگنال های اینترنتی کمتر از 20 میلی ثانیه کاهش یابد.

ماسک خاطرنشان کرد : Starlink در حال حاضر در 12 کشور جهان فعال است و هر ماه تعداد بیشتری به آن اضافه می شود.

او گفت : ما مشارکت های بسیار مهم با کشور های بزرگ و شرکت های مخابراتی آن ها داریم و در حال مذاکره با تعدادی دیگر از شرکت های مخابراتی کشور های مختلف برای ارائه دسترسی به Starlink هستیم.

او اضافه کرد : SpaceX به پرتاب نسخه های بعدی ماهواره های استارلینک خود نیز نزدیک شده است. همچنین اعلام کرد که در حال نزدیک شدن به پرتاب ماهواره جدیدی هستند که دارای لینک های بین ماهواره ای لیزری است و برای ارتباط مداوم در مناطق قطبی مورد استفاده قرار می گیرد.

ماهواره های استارلینک چیست

هر آنچه باید در مورد سرمایه گذاری اینترنتی ماهواره ای ایلان ماسک بدانید

مدیر میلیاردر SpaceX ایلان ماسک در حال پرتاب ماهواره های جدید به مدار زمین بوده و قول میدهد اینترنت پرسرعت را تا آنجا که ممکن است به کاربران ارائه دهد.

وقتی به کارآفرین میلیاردر ایلان ماسک فکر می کنید و راجب او در جایی صحبت میشود ، احتمالاً به شرکت خودروهای الکتریکی او یعنی تسلا و پروژه فضایی اش در SpaceX توجه میکنید و شاید شما فقط او را به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد روی زمین می شناسید. چیزی که شاید کمتر با آن آشنا باشید ، سرمایه گذاری ماسک موسوم به Starlink است که قصد دارد با استفاده از شبکه های اینترنتی و ماهواره های خصوصی که به دور مدار زمین در حال چرخش هستند، اتصال اینترنت را به تقریباً همه افراد روی کره زمین بفروشد.

از ابتدا شروع کنیم : Starlink دقیقاً چیست؟

Starlink از نظر فنی بخشی از SpaceX است، نام شبکه در حال رشد شرکت فضایی ایلان ماسک که مربوط به ماهواره های مداری است. توسعه آن در سال 2015 آغاز شد و اولین نمونه ماهواره ها در سال 2018 به مدار زمین فرستاده شد. در سال های پس از آن، SpaceX بیش از 1000 ماهواره Starlink را در مدار پرتاب کرده که با موفقیت در مدار های زمین قرار گرفته اند. در ماه ژانویه، برای اولین مأموریت Starlink در سال 2021 ، SpaceX تعداد 60 ماهواره را از مرکز فضایی خود با استفاده از موشک مداری Falcon 9 که قابل فرود و قابل پرتاب مجدد نیز هست به مدار زمین فرستاد. پرتاب های بعدی، که آخرین آنها 60 ماهواره دیگر را در مدار قرار داد، تعداد کل ماهواره های صورت فلکی را به 1737 رساند.

در قسمت بالا، توضیحات کاملی راجب این پروژه داده شد تا علاقه مندان به علم و فناوری با کلیت این پروژه تا حدی آشنا شوند. حال میخواهیم تعریفی عامیانه تر از اینکه اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست ارائه بدهیم. به عبارتی ساده تر میتوان اینترنت استارلینک را اینگونه تعریف کرد:

استارلینک مجموعه ای از چند ماهواره‌ است که از طرف شرکت اسپِیس‌ اِکس برای محیا کردن اینترنت ماهواره‌ ای تشکیل شده است. مجموعه ای که از ده ها ماهواره کوچک در مدار پایینی زمین تشکیل شده است که در ترکیب با فرستنده و گیرنده‌ های زمینی کار می‌کنند و اینترنت را به سراسر کره زمین میرسانند.

البته هدف اصلی این مجموعه رساندن اینترنت به نقاط دور افتاده هست که سایر تجهیزات و روش های دسترسی به اینترنت در آن نقاط وجود ندارد! (که ایران رو هم میشود در دسته این نقاط جهان قرار داد)

اینترنت استارلینک چیست؟

این ماهواره ها می توانند خانه های ما را به اینترنت متصل کنند؟

در پاسخ باید بگوییم ، بله

دقیقا مانند ارائه دهندگان اینترنت ماهواره ای دیگر در سطح جهان، استارلینک می خواهد دسترسی به اینترنت را بفروشد. به ویژه در مناطق روستایی و سایر نقاطی از جهان که از قبل به پهنای باند و اینترنت پرسرعت دسترسی نداشتند.

در وب سایت Starlink آمده است که : Starlink به طور ایده آل برای مناطقی از جهان مناسب است که اتصال آنها معمولاً یک چالش بوده. بدون محدودیت از زیر ساخت های زمینی و سنتی، Starlink می تواند اینترنت پهن باند پر سرعت را به مکان هایی که دسترسی آنها غیر قابل اعتماد یا کاملاً در دسترس نبوده است، ارائه دهد.

برای برقراری ارتباط تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک دیش و مودم ماهواره ای کوچک در خانه خود نصب کنید تا سیگنال را دریافت کرده و پهنای باند را به روتر خود منتقل کنید. حتی یک برنامه Starlink برای Android و iOS وجود دارد که از واقعیت افزوده برای کمک به مشتریان برای انتخاب بهترین مکان و موقعیت برای گیرندگان خود استفاده می کند.

سرویس Starlink در حال حاضر فقط در مناطق منتخب در ایالات متحده، کانادا و برخی کشور های اروپایی در دسترس است، با این حال این سرویس در حال حاضر بیش از 10 هزار مشتری دارد و نقشه پوشش با رشد بیشتر ماهواره ها همچنان رشد می کند. برخی نقاط دیگر از کره زمین به تازگی تحت پوشش استارلینک قرار گرفته که در ادامه این مطلب راجب آن بیشتر توضیح میدهیم.

سرانجام، Starlink امیدوار است کل سیاره را در یک سیگنال Wi-Fi قابل استفاده و با سرعت بالا قرار دهد.

اینرنت پر سرعت استارلینک

سرعت اینترنت Starlink چقدر است؟

براساس اعلام شرکت استارلینک، سیستم اینترنت ماهواره‌ای spaceX این توانایی را دارد که سرعت اینترنت ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه را که فعلا در حد یک تئوری است به هر نقطه از کره زمین برساند.

وب سایت Starlink می گوید: “کاربران می توانند انتظار داشته باشند که سرعت داده ها بین 50 تا 150 مگابیت بر ثانیه و تاخیر از 20 تا 40 میلی ثانیه در اکثر مکان ها در چند ماه آینده متغیر باشد. با پرتاب ماهواره های بیشتر، نصب ایستگاه های زمینی بیشتر و بهبود نرم افزار شبکه، سرعت داده ها، تأخیر و زمان کار به طور چشمگیری بهبود می یابد. برای این منظور، ماسک در ماه فوریه توییت کرد که انتظار دارد این سرویس حداکثر سرعت خود را تا پایان سال آینده به 300 مگابیت بر ثانیه برساند.

هزینه دیش و مودم استارلینک چقدر است؟

طبق اعلام رسمی سایت استارلینک قیمت دیش و مودم اینترنت ماهواره ای استارلینک 599 دلار می باشد و هزینه اشتراک ماهانه اینترنت ماهواره ای 110 دلار است.

البته در حال حاضر در ایران حدود قیمت ها بین 30 میلیون تومان تا 60 میلیون تومان برای تجهیزات کامل میباشد که قاعدتا وقتی تعداد بیشتری از این مودم ها وارد کشور بشوند در نتیجه قیمت ها معقول تر و کمتراز این بازه خواهند شد.

هزینه این سرویس 110 دلار در ماه، بعلاوه پرداخت اولیه 599 دلار برای دیش ماهواره ای قابل نصب و روتر است که باید آن را در خانه نصب کنید. استارلینک اعلام کرده که سفارشات را از مشتریان به ترتیب اولویت و اولین سفارش دریافت می کند و انجام برخی از پیش سفارشات ممکن است تا شش ماه طول بکشد.

110 دلار در ماه برای اتصال به اینترنت مبلغ بسیار زیادی در تمام نقاط دنیا است. اما ایلان ماسک خاطر نشان کرده که این هزینه برای افرادی که تا کنون بدون دسترسی به یک اتصال سریع و قابل اعتماد زندگی خود را گذرانده اند، ارزشش را خواهد داشت.

در بالا قیمت تجهیزات که شامل مودم و دیش هست را به شما عزیزان اعلام کردیم. اشتراک ماهیانه فعلا 110 دلار هست که برای پرداخت آن در ایران یا باید شخص کارت اعتباری مثل مستر کارت و ویزا کارت داشته باشد یا از شرکت هایی که میتوانند عملیات پرداخت های اینترنتی خارجی را انجام دهند استفاده کنند.

آیا وضعیت آب و هوا بر روی استارلینک تاثیر دارد؟

Starlink در کدام مناطق در دسترس است؟

در حال حاضر، خدمات محدود به شمال غربی ایالات متحده، مناطق مجاور کانادا، بخش هایی از بریتانیا و مناطق دیگر است، اما با پیوستن ماهواره های بیشتر به صورت فلکی، نقشه پوشش به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. Starlink به احتمال زیاد به حداقل 10،000 ماهواره در مدار نیاز دارد تا بتواند ادعا کند که خدمات کامل را به اکثریت جهان ارائه می دهد

SpaceX طی مدارک و اقداماتی که انجام داده است، نشان میدهد که می خواهد تا 30,000 ماهواره در صورت فلکی داشته باشد. اگر این اتفاق در سال های آینده به طور کامل انجام شود، اینترنت استارلینک در تمام کره زمین قابل استفاده میشود و تمام نقاط جهان تحت پوشش اینترنت استارلینک قرار میگیرد.

آیا وضعیت بد آب و هوا و سایر موانع بر روی استارلینک تاثیر دارد؟

این قطعاً یکی از معایب اینترنت ماهواره ای است. بر اساس سوالات متداول Starlink ، گیرنده قادر به ذوب برفی است که بر روی آن فرود می آید، اما نمی تواند کاری در مورد تجمع برف در اطراف و سایر موانع انجام دهد که ممکن است مانع دید ماهواره شود. ما توصیه می کنیم Starlink را در مکانی نصب کنید که از جمع شدن برف و سایر موانع جلوگیری از مسدود کردن میدان دید جلوگیری کند. باران شدید یا باد نیز می تواند بر اتصال اینترنت ماهواره ای شما تأثیر بگذارد و به طور بالقوه منجر به کندتر شدن سرعت یا قطعی شود.

استارلینک چیست

آیا مسائل دیگری در مورد ماهواره های Starlink وجود دارد؟

نگرانی های زیادی در مورد افزایش ماهواره های خصوصی در فضا وجود دارد و بحث در محافل نجومی در مورد تأثیر ماهواره ها بر ظاهر آسمان شب نیز وجود دارد.

در سال 2019 ، مدت کوتاهی پس از استقرار اولین ماهواره های استارلینک، اتحادیه بین المللی نجوم با صدور بیانیه ای هشدار دهنده پیامد های پیش بینی نشده برای مشاهده ستاره ها و حفاظت از حیوانات شبانه را هشدار داد. در این بیانیه آمده است: ما هنوز تأثیر هزاران ماهواره قابل مشاهده پراکنده در آسمان شب را درک نکرده ایم و علیرغم نیت خوب آنها ، این صورت فلکی ماهواره ای ممکن است هر دو را تهدید کند.

از آن زمان ، Starlink شروع به آزمایش انواع طرح های جدید کرده است که قصد دارند روشنایی و دید ماهواره های خود را کاهش دهند. در ابتدای سال 2020 ، این شرکت یک ماهواره “DarkSat” را آزمایش کرد که شامل یک پوشش ویژه و غیر بازتابنده بود. بعداً ، در ژوئن 2020 ، این شرکت ماهواره “VisorSat” را پرتاب کرد که دارای محافظ مخصوص آفتابگیر است. در ماه اوت ، Starlink دسته دیگری از ماهواره ها را پرتاب کرد و این بار ، همه آنها مجهز به محافظ بودند.

آموزش نصب و راه اندازی اینترنت ماهواره ای استارلینک

پکیج مودم استارلینک شامل چه قطعاتی میشود؟

برای استفاده از اینترنت استارلینک و پس از ثبت نام و خرید آن، یک بسته یا پکیج که به آن اصطلاحا کیت استارلینک گفته میشود برای شما ارسال میشود. این پکیج شامل دیش به اضافه یک روتر (مودم) و کابل های برق و کابل اطلاعات است و تقریبا همه چیز برای راه اندازی در آن قرار دارد.

پبشنهاد میکنیم برای اینکه خریدی ارزان قیمت تر به گونه ای که مقرون به صرفه تر باشد داشته باشید، به خرید مشارکتی کیت های استارلینک همراه با دوستان و همسایگان نزدیک خود اقدام کنید. در این حالت هزینه بین افراد تقسیم شده و مقرون به صرفه تر میشود.

در تصاویر زیر میتوانید تمام تجهیزات پکیج مودم استارلینک را مشاهده کنید:

پکیج مودم استارلینک شامل چه قطعاتی میشود؟


پکیج مودم استارلینک

توضیحات تکمیلی:

در جدول زیر اطلاعات فنی مربوط به کیت های استارلینک برای شما آماده شده است. این اطلاعات از سایت رسمی استارلینک تهیه شده و شما عزیزان میتوانید با توجه به این ویژگی ها اقدام به خرید مودم های استارلینک کنید.

نوع آنتن  الکترونیکی
محور گردشی خودکار و دارای موتور
رده بندی زیست محیطی IP54
مقاومت در برابر برف تا 4 CM به مدت 1 ساعت و 30 دقیقه
دمای فعالیت دستگاه سی تا پنجاه سانتیگراد
میدان گردش  صد درجه
بازه ولتاژ دستگاه  پنجاه تا هفتاد و پنج W
ابعاد 40 * 70 * 60
نوع چیپ WIFI 5
ارتباط رادیو Dual Band – 3*3 MIMO
پروتکل امنیتی WPA 2
محدوده پوشش وای فای  بیش از 185 متر مربع

آموزش نصب و راه اندازی اینترنت ماهواره ای استارلینک:

کیت Starlink اسپیس ایکس به طور مرتب روی هم چیده شده و در جعبه متصل شده و آماده اتصال به برق و همسویی با ماهواره‌ های در مدار است؛ این کیت در پنج مرحله ساده راه‌ اندازی می‌شود.

یک فضای باز پیدا کنید

برای اینکه Starlink بهترین سرعت را ارائه دهد دیش باید حدود ۱۰۰ درجه زاویه دید مستقیم آسمان صاف داشته باشد تا به راحتی به ماهواره‌ ها متصل شود.

جعبه را باز کنید و به دستورالعمل‌ ها نگاه کنید

وقتی جعبه خاکستری Starlink را باز می‌کنید، یک دستورالعمل نصب و راه‌ اندازی مشاهده خواهید کرد. دستورالعمل‌ ها را بیرون بیاورید و بررسی کنید و متوجه خواهید شد که Starlink kit با سه پایه در بالای ترمینال کنار روتر و کابل مشکی ضخیم ۱۰۰ فوتی چیده شده است.

کیت را بسازید

در این مرحله از نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک (Starlink) سه پایه را روی زمین بگذارید و میله ترمینال را روی سه پایه وصل کنید. روتر قبلاً به ترمینال و کابل متصل شده است.

اگر می‌خواهید Starlink را به طور محکم به سقف یا تیر متصل کنید، می‌توانید “Volcano Roof Mount” یا “Pipe Adapter” خریداری کنید. به معنای واقعی کلمه راه‌اندازی بسیار آسان است زیرا همه چیز از قبل متصل شده و آماده کار است.

نصب و راه اندازی اینترنت استارلینک بسیار راحت است. دیش را در فضای باز قرار میدید و به روتر وصل میکنید و آن را به برق متصل میکنید. خود مودم اتومات ماهواره رو پیدا کرده و متصل میشود البته یک اپلیکیشن هم هست که روی گوشی نصب میکنید و راهنمایی های کاملی به شما میکند.

Starlink را روشن کنید

کابل را به منبع تغذیه وصل کنید تا Starlink راه‌اندازی شود.

برنامه Starlink را دانلود کنید

در این مرحله از نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک (Starlink) برای دانلود برنامه Starlink به app store تلفن هوشمند خود بروید. برنامه را نصب کنید.

روی دکمه “Start Setup” کلیک کنید، سپس از شما می‌پرسد آیا تمام کیت وصل شده است. روی “Open Wifi Settings” کلیک کرده و به شبکه Starlink بپیوندید.

سپس نام و رمز عبور WiFi خود را در برنامه تنظیم کرده و با گوشی خود به آن متصل شوید.

به برنامه بازگردید تا زمان اتصال ترمینال به ماهواره‌ها را بررسی کنید.

سپس دیش با یکی از یک هزار و ۲۴۱ ماهواره Starlink در مدار همسو می‌شود که ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

چگونه از اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران استفاده کنیم

چگونه از اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران استفاده کنیم

به گزارش پایگاه های خبری معتبر جهانی، ایلان ماسک در روز 29 شهریور برای ارائه‌ ی سرویس اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک در ایران، خواستار معافیت از تحریم‌ ها شد و یک روز پس از این درخواست یعنی 30 شهریور، وزارت خزانه‌ داری ایالات متحده اعلام کرد که می‌توان برخی از تجهیزات اینترنت ماهواره‌ ای را به ایران صادر کرد.

با اعلام پاسخ وزارت خزانه داری آمریکا به درخواست ایلان ماسک مبنی بر لغو تحریم های آمریکایی مرتبط با پروژه استارلینک و ارائه اینترنت ماهواره ای رایگان برای ایران، این خبر خیلی زود مورد توجه کاربران ایرانی که ماه هاست درگیر قطعی اینترنت در ایران و فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ هستند قرار گرفت. به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته خیلی زود کاربران ایرانی در گوگل برای جستجوی آموزش ثبت نام اینترنت استارلینک و اینکه چگونه از اینترنت استارلینک استفاده کنیم اقدام کردند.

ایلان ماسک قصد دارد اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک را در کشورمان فعال کند تا کاربران در ایران قادر به استفاده از آن باشند، اما آیا چنین کاری امکان‌ پذیر است و کاربران در کشورمان می‌توانند اینترنت ماهواره‌ ای را تجربه کنند؟

خرید آنلاین دیش و مودم اینترنت ماهواره ای استارلینک

هرچند اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک قدمت نسبتا کمی در بازار جهانی دارد و در حال حاضر تنها برخی کشورها به آن دسترسی پیدا کرده‌اند، طبق گفته ایلان ماسک از هم اکنون ایران نیز به جمع دریافت کنندگان سیگنال اینترنت ماهواره ای استارلینک پیوسته و ایرانیان عزیز میتوانند با خرید آنلاین دیش و مودم اینترنت ماهواره ای اقدام به دریافت سریع ترین اینترنت جهانی کنند.

نحوه استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران

استفاده از اینترنت ماهواره‌ ای نیاز به تجهیزات خاصی دارد که شامل ترمینال یا دیش به عنوان گیرنده می‌شود؛ تجهیزاتی که به صورت یک کیت و با قیمت ۵۹۹ دلار توسط اسپیس ایکس فروخته می‌شود. بنابراین برای استفاده از استارلینک باید کاربران به این کیت دسترسی داشته باشند.

در کنار کیت، باید سرویس ماهانه برای آن تهیه کرد که این کار هم هزینه مخصوص به خودش را دارد و کاربران باید ماهانه بیش از 110 دلار برای آن پول بپردازند.

علاوه بر این موارد، « عیسی زارع‌ پور » وزیر ارتباطات کشورمان به تازگی گفته بود که بر اساس ضوابط « شورای عالی فضای مجازی ایران » استارلینک نمی‌تواند بدون مجوز کارش را در ایران آغاز کند و این موضوع از سوی ایران به اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) اعلام شده است.

با توجه به تمام موارد بالا از خرید تجهیزات ضروری و سرویس گرفته تا دریافت مجوز، نمی‌توانیم در حال حاضر بطور دقیق بگوییم که در آینده استارلینک در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌گیرد یا خیر.

سوالی که این روزها با توجه به قطعی سراسری اینترنت کشور وجود دارد این است که اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک چند روزه و طی چه مدتی به ایران می‌ رسد و تا چه مدت برای استفاده از آن باید منتظر واردات تجهیزات بود؟

پوشش اینترنت استارلینک در ایران چگونه است؟

برای دیدن نحوه پوشش اینترنت استرالینک در هر نقطه جهان باید به سایت این شرکت و بخش نقشه پوشش استارلینک مراجعه کنید. البته در حال حاضر فعلا بر روی نقشه کشور ایران تحت پوشش نیست اما با توجه اتفاقات رخ داده در ایران و اعلام ایلان ماسک به زودی ایران نیز تحت پوشش قرار میگیرد.

از سوی دیگر برخی از کاربران ایرانی که توانستند به نحوی تجهیزات رو خریداری کنند اعلام کردند که امکان دسترسی را دارند و این یعنی ایران تحت پوشش قرار گرفته است. (هنوز درستی این ادعا کاملا ثابت نشده)

پوشش اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران چگونه است؟

آیا بدون دیش و مودم و تنها با گوشی موبایل و نرم افزار های اندروید و ios می‌توان به اینترنت ماهواره ای استارلینک وصل شد؟

در روزهای گذشته اخباری مبنی بر دریافت اینترنت استارلینک در بخش هایی از کشور به گوش رسیده است و این سوال برای بسیاری از کاربران پیش آمده که آیا بدون مودم و تجهیزات شبکه می توان به اینترنت استارلینک وصل شد یا خیر؟

جواب این سوال این است : خیر

زیرا چنین چیزی اساسا قابلیت اجرا شدن ندارد.

شاید در سال‌ های آینده اینترنت استارلینک نیازی به مودم و تجهیزات نداشته باشد اما درحال حاضر برای اتصال به اینترنت ماهواره‌ ای باید سخت‌ افزار آن را داشته باشید. در ادامه می‌خوانید چرا نمی‌توانید به همین راحتی به استارلینک متصل شوید.

 • اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک نیاز به سخت‌ افزار و تجهیزات مخصوص به خود را دارد:

تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک شامل: یک دیش است که قابلیت دریافت سیگنال‌ های اینترنتی از سوی ماهواره‌ های فعال موجود در سطح فضا را دارد. نسل اول این دیش ها آنتن‌ های دایره‌ ای با شعاع ۲۰ اینچی داشت اما در نسل دوم، آنتن‌ های مربعی با اضلاع ۲۵ سانتی‌ متری دارد. بنابراین تا زمانی که تجهیزات لازم را نداشته باشید، نمی‌توانید به اینترنت ماهواره‌ ای وصل شوید.

یک نکته مهم: برنامه‌ های مدعی ارائه اینترنت ماهواره ای استارلینک را دانلود نکنید!

از زمان اعلام خبر امکان فعال‌ سازی اینترنت استارلینک در کشورمان ایران، شاهد انتشار برنامه‌ های زیادی در پیام‌ رسان‌ ها هستیم که مدعی ارائه اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک هستند. اما همان طور که گفتیم در حال حاضر در کشورمان امکان دسترسی به استارلینک بدون داشتن تجهیزات و سخت افزار وجود ندارد و این اپ‌ ها در حقیقت بد افزار هستند.

تجهیزات و سخت افزار اینترنت ماهواره ای استارلینک

خلاصه و جمع بندی :

1 – اینترنت پهن باند سریع با تاخیر کم:

استارلینک در حال ارائه خدمات اولیه اینترنت ماهواره ای در داخل و خارج از کشور است و در حال گسترش جهانی آن هست. در اینترنت ماهواره ای استارلینک ، کاربران می توانند انتظار داشته باشند که سرعت داده ها از 50 مگابایت بر ثانیه تا 150 مگابایت بر ثانیه و تأخیر از 20 میلی ثانیه تا 40 میلی ثانیه در اکثر مکان ها طی چند ماه آینده افزایش یابد، زیرا سیستم Starlink روزانه در حال گسترش و تقویت هست. با پرتاب ماهواره های بیشتر، نصب ایستگاه های زمینی بیشتر و بهبود نرم افزار شبکه، سرعت داده، تأخیر و زمان کار به طور چشمگیری بهبود می یابد.

2 – دارای نصب و راه اندازی آسان است :

Starlink Kit شما ( مودم و کیت مربوط برای استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک ) با همه چیزهایی که برای آنلاین شدن نیاز دارید از جمله Starlink ، روتر Wi-Fi ، منبع تغذیه ، کابل و سه پایه ، به آسانی نصب و راه اندازی میشود. Starlink برای اتصال نیاز به یک دید واضح از آسمان دارد، برنامه Starlink را بارگیری کنید تا بهترین مکان نصب خود را تعیین کنید.

دانلود نرم افزار استارلینک برای IOS

دانلود نرم افزار استارلینک برای Android

3 – تاخیر بسیار کم در جا به جایی داده ها برای تماس های ویدئویی و بازی های آنلاین :

تاخیر زمانی رخ میدهد که برای ارسال داده ها از نقطه ای به نقطه دیگر زمان زیادی طول بکشد. هنگامی که ماهواره ها از زمین دور هستند، تأخیر زیاد است و در نتیجه عملکرد ضعیفی برای فعالیت هایی مانند تماس های ویدئویی و بازی های آنلاین وجود دارد. ماهواره های Starlink بیش از 60 برابر ماهواره های سنتی به زمین نزدیکتر هستند و در نتیجه تأخیر کمتر، توانایی پشتیبانی و سهولت در استفاده را دارند.

راه اندازی اینترنت استارلینک در ایران

4 – حفظ آسمان شب :

تیم Starlink با ستاره شناسان برجسته در سراسر جهان همکاری نزدیکی داشته اند تا ویژگی مشاهدات و تغییرات مهندسی آنها را برای کاهش روشنایی ماهواره بهتر درک کنند و بهتر عملیات های خود را انجام دهند.

5 – ایده آل و کاربردی برای مناطق روستایی و دور دست :

Starlink به طور کاملا کاربردی برای مناطقی از جهان مناسب است که اتصال همیشه برای آن ها یک چالش بوده است. Starlink بدون محدودیت از زیر ساخت های زمینی سنتی، می تواند اینترنت پهن باند پرسرعت را به مکان هایی که دسترسی آنها غیرقابل اعتماد بوده یا کاملاً از دسترس خارج است، ارائه دهد.

6 – طراحی شده توسط SpaceX

SpaceX از تجربه خود در ساخت موشک و فضاپیما برای استقرار پیشرفته ترین سیستم اینترنت پهنای باند جهان استفاده می کند. SpaceX به عنوان ارائه دهنده برجسته خدمات پرتاب در جهان و تنها ارائه دهنده موشک قابل استفاده مجدد در مدار تجربه عمیقی در زمینه فضاپیما ها و عملیات در مدار و ارائه ی اینترنت ماهواره ای دارد.

برچسب ها

26 دیدگاه دربارهٔ «اینترنت ماهواره ای استارلینک»

 1. سلام
  از کجا میشه این دستگاه را تهیه کرد
  قیمت دستگاه و اشتراک یک ساله با ارسال آن به شهر کرمان در مجموع چقدر هزینه دارد

 2. ماهواره ای وجود ندارد و اینها درواقع بالن هستند من هم خواهان اینترنت استارلینک هستم ولی این دستگاه خیلی هزینه بر است و کار بو سو استفاده میده زمین تخت است ناسا و وابستگان=دروغگو و واکسیناسیون =شیوع اچ آی وی بعد 6ماه (پروتعین اسپایک)بعد از تزریق واکسن و سکته و ایست قلبی و صدها اثر (اینها عوارض نیستند) ایرانی چشمت را باز کن و چند نفری تست ایدز انجام بدهیم به نسبت نوع واکسن ایدز گرفته ایم از واکسنها /اسپوتنیک از 3نفر هر3نفر و آسترزنکا از 3نفر2نفر وسینوفارم (بی برکت)از 3نفر 1نفر اچ آی وی میگیرند بهداشت جهانی ما را سرکار گذاشته قضاوت با شما عزیزان

  1. داداش ساقی خوبی داری حتما حتما به ما هم معرفی کن ، تکخوری خوب نیست

   1. این خودش ساقیه مثل اینکه . یاهم که این خود الکل هست دست و پا دراورده داره صحبت میکنه

  2. سلام داداش منم مثل تو میدونم زمین تخت هست ما وارثان زمین هستیم منجی خواهد امد

  3. آورین آورین ، گفتم برین داخل سایتها چرند بنویسین ولی نه در این حد

  4. کی منو حول داد اینجا من دنبال اون میگردم خدایا خودت ظهور کن

  5. میشه خواهشا اول یه مقدار جمله بندیتون رو اصلاح بفرمایید بعد شروع به نصیحت هموطناتون و شایع پراکنی کنی

  6. با کلی بدختی وصل شو نت این رو بخونم من
   الانم بستری بشه بازم کاریش نمیشه کرد

  7. دوست عزیز رشته من مهندسی نقشه برداریه تمامی فرمول ها و محاسبات که همشون درست و بی نقص عمل میکنند روی زمین با شکل بیضوی سه محوری هست شکلی شبیه به هندوانه و این شکل درست زمینه . اگر تخت بود ما هرروز اختلاف و نادرستی در محاسباتمون رو شاهد بودیم که همچین چیزی نیست . ولی درباره واکسن ها منم میگم یه کاری کردن تا بعد ببینیم چی سرمون آوردن .

 3. خیلی خوبه
  اگه هزینه اش ماهی ۶ میلیون تومن هم باشه بازم خوبه چون تا ۱۲۸ دستگاه رو ساپورت میکنه برای واحدهای آپارتمانی برفرض ۱۲۸ نفر باشه چیزی تقریبا ماهی ۵۰ تومن نفری میافته و از مخابرات هم خیلی بهتر سریعتر هست
  در آینده دیگه مخابرات و اپراتورهای خدمات دهنده اینترنت حذف میشن
  اینترنتی پرسرعت بدون فیلتر و ارزان تر البته در صورت اشتراک زیادتر

  1. در استارلینک ورژن ۲ پورت LAN وجود ندارد و کمتر از ده نفر توانایی اتصال به WIFI را دارند. برای اینکه بتوان در آپارتمان برای تعداد زیادی واحد از یک ارتباط استارلینک استفاده کرد به تجهیزات بیشتری شامل یک روتر میکروتیک و سویچ و … وجود دارد که البته هزینه زیادی ندارد ولی احتیاج به درک مفاهیم شبکه و توانایی برطرف کردن مشکلات احتمالی وجود دارد.

   1. سلام میلاد جان لطف می کنید تمام این تجهیزاتی که عرض کردید را کامل بگید که چگونه می توان به تعداد زیاد با یک ارتباط استارلینک استفاده کرد

   2. زحمت کشیدید گفتید ولی همچین مهمم نبودا
    وقتی دیشش رو باید ۶۰۰ دلار ولی تو ایران ۷۰ ۸۰ میلیون قاچاق بخری ماهی ۱۰۰ دلار به بالا هم اکانت باشه
    دیگه اصلا هزینه های مربوط به باقی دستگاه و مهندس شبکه و نصابشون چیزی نمیشه خوده شخص که لازم نیست بلد باشه

  2. شارژش برای ایران و کشورهای فقیرو مکانهای غیرقابل دسترسی به اینترنت صد در صد رایگانه تست شده و درحال استفاده اند فقط خرید دیشو…. گرانه اما بسیار با ارزشه

 4. ممنون از مطلبتون، اینترنت ماهواره ای استارلینک خیلی خوبه اگر از هزینه های سنگینش صرف نظر کنیم راه اندازیش خیلی کار سختی نیست و مطالب و مقالات زیادی در این زمینه نوشته شده که راهنمایی کامل میکنن در این زمینه.

 5. اینترنت ماهواره استارلینک قابلیت ارسال و دریافت دقیقا همین اینترنتی که استفاده میکنیم هست با دیلی یا تاخیر که استارلینک تاخیر کمتری به نسبت ماهواره های قدیمی تر داره.استارلینک برای ایران و خیلی کشورهای فقیر رایگانه!100% بدون شک.تجهیزاتش هم شنیدم تعداد اندکی رایگان برای تست و بقیه باید خریداری کنند کلا توی همه کشورها بجز تک و توک کشورها و ایران مودم و هذینه شارژ اینترنت همان اول دریافت میشود همه کشورها مودم رایگان و یک هفته تا یک ماه استفاده و تست رایگان اوکی که کردیم عضو اون خدمات دهنده اینترنت و کلیه اپراتورهاشان اول خدمات و اخر کار پول دریافت میکنند .متاسفانه اینترنت توی ایران تبدیل شده به یک غول بسیار مهم و عجیب غریب هر کشوری سربزنید از شرکتها تا اداره جاتو مردم وای فای ازاد بدون قفل بازکردن لازم به پرداخت هذینه نداری.سیمکارتو گوشی موبایل هم به همین نحو رایگان فقط هذینه تماس رو میپردارید.سرعت اینترنت استارلینک 80 تا 800 مگ پینگ 60 تا 80 همین العان توی ایران خیلیها درحال استفده هستند میشناسم دوستانی رو و تست زدم کارش رو .خود استارلینک اعلام کرده بیش از 100 کاربر ایرانی درحال استفاده هستند و ابراز خوشحالی هم کردند همانطور که گفتم تجهیزات اینترنت همه دنیال رایگائه فقط هذینه شارژش روباید پرداخت کرد استارلینک و مودم و دیشو تجهیزاتش ارزش خرید داره اینترنت رایگان و….

 6. سلام.۱۱۰ دلار رو چجوری پرداخت کنیم؟با توجه به اینکه پولمون به ریاله.

 7. سلام.اسم اون شرکتی رو که ۱۱۰ دلار رو از طریقش به استار لینک یدون مستر کارت پرداخت میکنیم رو لطفا بگید.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *